M FreeDom Blog Inwestycja w fotowoltaikę - to się opłaca

20.06.2021, 10:58
Inwestycja w fotowoltaikę - to się opłaca

Fotowoltaika jest inwestycją, która zapewni doskonałe zabezpieczenie Twoich oszczędności! Nie musisz martwić się niskim oprocentowaniem lokaty bankowej, rosnącą inflacją czy spadkami na giełdzie. Fotowoltaika to pewny zysk! Twoja instalacja słoneczna jest odporna na zawirowania rynkowe. Bezpieczeństwo kapitału zainwestowanego w fotowoltaikę jest niezależne od instytucji finansowych, a Twój zysk rocznie plasować się będzie na poziomie aż 10-12%!

Specjaliści szacują, że w Polsce mamy około tysiąca godzin słonecznych rocznie. To wystarczy na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Analiza rynku energii elektrycznej w Polsce pokazuje, że zużycie energii elektrycznej w naszym kraju niemal każdego roku rośnie. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się także na ogrzewanie energią elektryczną. Co wpływa na znaczny wzrost cen energii elektrycznej. Rozwiązaniem jest pozyskiwanie energii ze źródła odnawialnego - słońca!

Własna elektrownia słoneczna to inwestycja pewna, a jej zwrot z roku na rok, także dzięki atrakcyjnym dofinansowaniom, jest krótszy. Przykład?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne o mocy 5,5 kWp to przybliżony koszt 24 600 PLN. Roczny uzysk to około 5500 kWh, co pokrywa roczne zużycie energii elektrycznej małego domu.

Przybliżony średni czas zwrotu z inwestycji z uwzględnieniem dotacji "Mój prąd" i odliczeniu 17% ulgi termomodernizacyjnej  to 5 lat i 3 miesiące. Wyliczenia nie uwzględniają podwyżek cen prądu w przyszłości (po podwyżkach oszczędność będzie większa a zwrot z inwestycji szybszy)

Osoby inwestujące w fotowoltaikę mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odpisanie od podstawy opodatkowania kosztu poniesionego przy budowie instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że osoby, które skorzystały z programu Mój Prąd, wliczając koszt instalacji muszą odjąć od niej środki otrzymane z tego właśnie dofinansowania.